Vízöntő-korszak II.
Előző bejegyzésemben a Vízöntő-korszak csillagászati hátteréről beszéltem, most rátérnék a spirituális oldalára. Mielőtt azonban ismertetném, kicsit elidőznénk még az asztrológia világában. Fontosnak és nélkülözhetetlennek tartom, hiszen ez adja a keretet. Legutóbb kissé sután, de megpróbáltam elmagyarázni mi a különbség az analógiás és a logikai gondolkodás között. Úgy érzem, talán nem voltam eléggé érthető, ezért megpróbálom újra - bízom benne, sikerülni fog. :)
Mindennapi, logikai gondolkodásunk ok-okozati viszonyok között létezik. Vannak miértek és megpróbáljuk, az ész segítségével, megválaszolni ezeket, meghatározni a hogyanokat. Vannak azonban olyan kérdések, amelyekre a logika nem adhat választ. Például: miként lehetséges, hogy egy ikerpár egyik tagja sikeres az életben, míg a másik nem? Mi magyarázza a különbséget, ha genetikailag egyformák, neveltetésük azonos volt? Ez a kérdés már mélyebb szintekre visz el bennünket, a logikán túli területekre, melyeket csak sejteni tudunk, de racionálisan, tudományosan bizonyítani nem. Ez már a Lélek és Szellem területe és a tudati állapotoké. Ezzel megérkezünk az analógiák világába.
Az analógiás gondolkodás azt mondja: a részben benne van az egész, a valóság pedig különböző szinteken értelmezhető és élhető! Ha pedig ezeket a szinteket egymásra pakoljuk, akkor egy láncot kapunk, ahol a látszólag különböző szemek pontosan illeszkednek, mert mindegyik azonos energia-minőség hordozója.
Minden energia. Az asztrológia 12 különböző energia-mintázatot különböztet meg (jegyek), ehhez társít még 10 tulajdonság mintát (bolygók), melyek 12 életterületen (házak) jelennek meg. Mindezek pedig különböző módokon kapcsolódnak egymáshoz (fényszögek). Ha az ólom tulajdonságait tanulmányozom, az állatok közül a tevét, a növények szintjén pedig a bogáncsot, fel kell fedeznem, hogy a különbözőségek ellenére hasonló energia, tulajdonság van mindegyik mögött: nehézkesség, szívósság, kitartás. Ezt az asztrológia elnevezte Szaturnusz ősprincípiumnak, mely tulajdonságai közé tartozik még (a teljesség igénye nélkül): rend, struktúra, beszűkültség, gyász, bölcsesség, zsugoriság. Az asztrológia eredetileg 7 ősprincípiumot használt (ennyi bolygót ismertek a 18. század végéig), ez egészült ki az elmúlt két évszázadban még hárommal. És miért a csillagos égbolt? Mert szerencsére elég messze van az embertől, így nem tudunk belekontárkodni a csillagok és bolygók rendjébe, míg sajnos a növények vagy állatok tulajdonságait, viselkedését meg tudjuk változtatni. (Ezt kiváló dokumentumfilmek be is mutatják.) A bolygók emiatt matematikailag is meghatározhatóan mozognak, ezt pedig az asztrológia felhasználja a horoszkóp ábra megrajzolásánál. De ennyi. Innentől kezdve az égbolton keringő valamennyi égitest csak jelképezni fog valamit és nem okozni. Tehát pl.: ha az asztrológia az Uránuszról beszél, akkor nem az űrben keringő bolygóra gondol, hanem arra az energia-minőségre, amit képvisel. Minden uránuszi, ami eredeti, meghökkentő, különc. Az, hogy a naprendszerünkben lévő, azonos nevű bolygó is meglehetősen extrém módon kering, csak mutatja a megfeleltetés tökéletességét. :)
És akkor a Vízöntő és az Uránusz.
A Vízöntő energia szabad, eredeti, korlátok nélküli. Jelképe a korsóból vizet öntő ember, aki az élet vizét szétönti a világban, hogy abból mindenki részesüljön, az üres korsót pedig megtölti levegővel, mely elem az értelmet, az intellektust jelképezi. Nem ésszel tölti meg, intellektussal! Az intelligencia több a legtöbbször mért és nagyra tartott logikai intelligenciánál. Túlmutat a genetika által meghatározott és korlátozott képességeken. Ez a Lélek és a Szellem intelligenciája.
A Vízöntő minőség tulajdonságait az Uránusz képviseli. Uránuszi (és Vízöntő) minden, ami szokatlan, furcsa, meghökkentő. Uránusz a lázadó, a zseni, a polgárpukkasztó, a tisztánlátó. Ő a közösségtől elkülönült egyén, aki a saját útját járja és felvállalja másságát, egyediségét, másként gondolkodását. Ő nem a tömeg embere. Rendkívül szubjektív. Képes át – és túllátni a világ működésén és az embereken. Gondolkodása ezért az átlag ember számára érthetetlen. Ijesztő. Nem is szeretik. Ő a tarot kártya Bolondja, aki útra kel a világba, hogy megismerje azt, de vándorlása során rájön, hogy amit meg kellett ismernie, az nem a világ volt, hanem ő maga. Mert minden tudás benne volt és mindannyiunkban benne is van.
A Vízöntő korszak ezt az utat mutatja. Útra kell kelnünk, meg kell ismernünk a bennünk rejlő minőségeket, energiákat. Vállalni azt, akik vagyunk, tisztelni a másikat, azért, aki.
A Vízöntő jelszava a francia forradalomé: Szabadság, Egyenlőség, Testvériség. A Vízöntő egy olyan világot mutat, ahol nincs alá-fölé rendeltség, ahol mindenkinek azonos jogai vannak, az emberek egymás partnerei és nem szolgái. Amiről sokan elfelejtkeznek, az a kötelesség. A jogokhoz kötelességek is társulnak és a ma embere ezt nem szereti. Béklyónak érzi. Pedig a kettő elválaszthatatlan.
A három külső bolygó felfedezése előtt a Szaturnusz volt a Vízöntő uralkodó bolygója, tulajdonságainak megjelenítője. Fentebb nem véletlenül írtam a Szaturnusz ősprincípiumról. Olvassátok vissza. Még mindig érvényesek, függetlenül attól, hogy az Uránusz lett az új reprezentánsa. A Vízöntő olyannyira áhított szabadsága csak a törvény (mind emberi, mind isteni) betartása által érhető el!
Én úgy tapasztalom, az emberek a megváltást várják a Vízöntő-korszaktól. Mint egy álomban, azt gondolják, a világ meg fog változni, egycsapásra eljön az egyenlőség és testvériség korszaka, visszatér az aranykor – csakhogy az utóbbi évek legnépszerűbb témáit említsem. Attól, hogy az energia már képviseli magát és érezhető (szerintem ebben egyetérthetünk), még nem fog megtörténni. Miért? Mert ehhez fel kellene nőni! Mindenkinek, egyénileg! Amiről most beszélünk, egy kollektív energia. A kollektívát pedig az egyének alkotják! Arról sem szabad megfeledkezni, hogy még mindig Halak-korszak van! Ez persze sokaknak nem tetszik, azt mondják, elég volt belőle, lépjünk tovább, de a Rend és a Törvény nem így működik. Ezek az energiák nem véletlenül követik így egymást. Egymásra épülnek. Mi volt a Halak-korszak üzenete? Az, hogy lásd meg: a másik pontosan ugyanolyan, mint te. Tanulj meg a szív és a lélek szemén keresztül látni! Tanulj meg önzetlenül szeretni! Ez az alap, ezt kell MINDENKINEK, egyénileg elsajátítania, mert csak így tudja majd a Vízöntő tanítását beépíteni. Csak így valósulhat meg a szabadság, egyenlőség, testvériség. Amíg ez nem történik meg, járhatunk akár technikailag is a Vízöntőben, akkor sem fog a fenti elvek közül egy sem megvalósulni.
Az elmúlt egy év világi történései híven megmutatták, hogy változásra van szükség. A koronavírus járvány teljesen Vízöntős - az egész világképünket megrengette. És mit tanultunk belőle? Azt, hogy a régihez kell ragaszkodni és az újat elvetni. A Halak ellenjegye a Szűz, a Vízöntőé az Oroszlán. Negatív megnyilvánulásában a Szűz mindent túlszabályoz és bonyolít, az Oroszlán pedig despotává válik és központosít. Halak-korszak van Vízöntő átütéssel. Mi történt? A két ellenjegy energiája valósult meg. Minden a legapróbb részletekig le lett szabályozva és persze a hatalmi centralizáció is megtörtént. Totális ellentéte mindannak, amit a Halak és a Vízöntő energia képvisel. Ha az előrehaladás helyett visszafelé fogunk, sosem jön el az olyannyira áhított aranykor. Ezen érdemes elgondolkodni.
Ajánlás:
Akit érdekelnek az energia minőségek és az alap asztrológiai ismeretek, bármiféle elfogultság és részrehajlás nélkül, jó szívvel ajánlom Rákos Péter könyveit a témában, elsősorban a Jegyek és játszmákat, illetve a Körkörös időt. Könnyed, élvezetes, szórakoztató és rendkívül érthető módon mutatja be a jegyek-ősprincípiumok-házak jelentéseit, az asztrológia alapjait.