Az Árnyék

jinjang.jpg

Jin és Jang: nem szoktam képeket beszúrni a bejegyzéseimbe, de úgy gondoltam, ennél tökéletesebben és szemléletesebben semmi sem tudja kifejezni azt, amiről írni szeretnék. Arról, hogy a Fényben mindig ott rejtőzik az Árnyék és az Árnyékban a Fény. Elválaszthatatlanok egymástól. Miért? Mert duális világban élünk. A kör szimbolizálja a teljességet, a tökéletességet. És bár elménk számára nehéz elfogadni, hogy lehetünk „hibákkal”, „rosszal”, „gonoszsággal” is tökéletesek, de ez így van.

Carl Gustav Jung vezette be az árnyék fogalmát a pszichológiába. Röviden: az árnyék lelkünk elfojtott, le – és megtagadott része, amely nem kompatibilis a külvilág felé mutatott személyiségünkkel, azaz perszónánkkal. Az árnyék nem azonos a rossz tulajdonságainkkal, bár részét képezhetik. Ide inkább a fel nem dolgozott érzelmek, traumák, esetleg álmok és vágyak kerülnek. Az árnyék a tudattalan része: ebből adódóan nem vagyunk tudatában a jelenlétének. Fontos hangsúlyozni, hogy az árnyék lehet pozitív is, ebben az esetben jó tulajdonságaink vannak elfedve. Általában elmondható, hogy a legerősebb érzelmi töltésű lenyomatokból keletkezik az árnyék. Miért veszélyes ez?

Mivel nincsen kontroll alatt, hiszen tudattalan, így bármikor kitörhet. Ilyenkor cselekszünk olyat, amit magunk sem gondoltunk volna, és ez erős szégyenérzetet hagy maga után. Minél nagyobb a test, annál nagyobb az árnyéka: ez egy egyszerű, hétköznapi érzékelés. Éppen ezért, minél nagyobb a fény, annál nagyobb az árnyék is. A fényt mindig követi az árnyék. Aki megpróbál előle menekülni vagy megpróbálja magáról lehasítani, az nem sikerrel, hanem erős pszichózissal fog járni. 

Az árnyék integrálásának legegyszerűbb és legfájdalmasabb útja a szembenézés. Az önismeret. Pszichológiai nyelven szólva: a tudatba emelés. Ez nagyon nem szeretem út. Legyünk őszinték: ki szeret lelkének sötét, destruktív és sokszor gonosz, pusztító részeivel találkozni? Szeretjük magunkról azt gondolni, jók vagyunk. Mert ez a kívánatos. A fény valamiért hívogatóbb, mint a sötétség. Azt gondoljuk, minden, ami sötét, az rossz. Tényleg az?

Feltettük-e már valaha a kérdést, hogy mindaz a sötétség, mely bennünk lakozik, tényleg gonosz-e? Megpróbáltuk-e már megismerni? Megérteni? Meghallgattuk-e a történetét? Feltettük-e a kérdést, mi lesz, ha kiderül, hogy a sötét nem rossz, a fény pedig nem jó?

Visszakanyarodva a Jin és Jang ábrájához: bárhogy nézem, mindenhogy egész és tökéletes. Miért ítélkezünk? Miért minősítünk? Ezzel a megismeréstől szakítjuk el önmagunkat. A teljességtől. Amely magába foglalja az árnyékot is. Az árnyék csak akkor uralkodik el, ha megtagadod. Ha nem törődsz vele. Kimondom: ha nem szereted. Ha megszereted és elfogadod, akkor békén fog hagyni.

Képzeld el, hogy belépsz egy teljesen sötét helyiségbe. Meggyújtasz egy gyertyát. Mi fog történni? A fény terjedni kezd, a sötétség pedig „eltűnni”. De csak úgy érzékeljük, hogy eltűnik. Valójában a fény magába olvasztja a sötétséget. Mi történne akkor, ha ahelyett, hogy „fény és sötétség harcáról” beszélnénk elkezdenénk „fény és sötétség egybeolvadásáról” beszélni? Mindjárt szelídebb és békésebb a kontextus.

Az árnyék elfogadása nem azt jelenti, hogy utat engedek a negatív emócióknak és ösztönöknek. Az árnyék elfogadása azt jelenti, hogy szembenézek mindazzal az elnyomott érzelemmel, vággyal és traumával, ami bennem van és meggyógyítom őket. Megadom nekik mindazt a szeretetet, elismerést és odafordulást, amit nem kaptak meg.

Kislányként traumát szenvedtem, mert egy bántalmazó szülő mellett nőttem fel. Egy évvel ezelőtt döbbentem rá, hogy az a kislány még mindig itt él bennem. Dühös és csalódott, mert cserbenhagyták, mert senki sem védte meg. Betemeti a fájdalom, mert nem érti: miért bántotta az, akinek a legjobban kellett volna szeretnie? Ez a kislány úgy érezte, senki sem szereti. Mit tettem? Odamentem ehhez a kislányhoz és megöleltem. Elmondtam neki, hogy nyugodtan érezhet dühöt, haragot, sírhat, toporzékolhat, mert amit megélt, valós volt: egyedül hagyták és senki sem védte meg. Ezen már nem lehet változtatni. De azon, hogy ezután hogyan fog élni, igen.Most már itt vagyok én (a felnőtt én), aki képes erre és meg is fogja védeni. Aki szereti, óvja és mindig mellette lesz. Mindannyiunkban ott él a gyermek, aki egykor voltunk. Ő pszichénk része. 

Amiről írtam, az egy imagináció volt, amit képzeletben eljátszottam (többször is) és ami segített, hogy a bennem élő bántalmazott gyermeket gyógyítani kezdjem. Ez egy éve történt. A gyerek még mindig sérült, de már sokkal vidámabb és derűsebb. Ahogy a sérülés sem egy nap alatt keletkezett, úgy nem tud egy nap alatt meggyógyulni. De meg fog gyógyulni. Csak idő kell hozzá. Ami nem létezik. :) Legközelebb – szerintem – erről fogok írni. :)

Uriel

Egy Minden és Minden Egy. Minden Istentől és Istenből származik: igen, a gonosz is. Ideje lenne ezt elfogadnotok, Istent pedig nem kívül, hanem belül keresnetek. Bármit gondolsz: tökéletes vagy. Pont olyan, amilyennek lenned kell. Ha ezzel nem vagy elégedett, akkor Istennel vagy elégedetlen. Ha azonban ő, szerinted, tökéletes, te miért ne lennél az? 

"Ti tehát legyetek tökéletesek, mint ahogy a ti mennyei Atyátok tökéletes." (Máté, 5,48)

 

A kép forrása: http://fengsuhi.hupont.hu/3/a-jin-es-jang-szimbolum